AKTUALITY

Shrnutí oslav 100let výročí založení MO Příbram

V sobotu 10. 6. 2023 proběhla oslava 100 let od založení místní rybářské organizace v Příbrami.

Veškeré dění se odehrávalo v okolí Hořejší Obory za podpory partnerů akce, města Příbram a ČRS SÚS, ale také sponzorů naší organizace.

Svou návštěvou nás poctil předseda ČRS p. Karel Mach, který předvedl všem své dovednosti na stanovišti RT (rybolovná technika) a obstál na výbornou. Dále se akce účastnil místostarosta města Příbram p. Vladimír Karpíšek a v neposlední řadě několik zástupců nedalekých místních organizací.

Celý den byl v relaxačně – soupeřivém, ale přátelském duchu. Pro nejmenší návštěvníky byl připraven skákací hrad, malování na obličej, lovecký trenažér, projížďky na lodičkách, vodnický stánek plný her a rébusů. Starší si mohli vyzkoušet jednotlivé metody lovu (plavaná, položená nebo lov na umělou mušku). Mysleli jsem také na dlouhodobé členy organizace, proto jsme vytvořili malou expozici historických, ale i současných fotografii věnovanou činnosti organizace. Ani jsme netušili, že fotografie z výlovů, výročních schůzí, dětských táborů, dětského kroužku nebo úspěchy LRU – muška, vykouzlí úsměv pamětníkům a náhodným kolemjdoucím. Nezapomněli jsem ani na dobré jídlo a pití, které bylo podkresleno příjemnou hudbou.

Mockrát děkujeme všem pořadatelům, partnerům a sponzorům akce. Poděkováním pro nás byla účast a úsměv každého návštěvníka.

Těšíme se na další setkání s Vámi.

Úklid Horní obory

dne 25.3. bylo v rámci plnění zarybňovacího plánu, do Pecováku vysazeno 2000kg tržního kapra a do Kaňky na dotaci 800kg kapra 

PECOVÁK

 Dne 15.3. se na "Pecováku" konala brigáda na prořezávku břehů 

ZÁVODY V RT PŘÍBRAM 4.3.2023 

Výsledky ke stažení zde:

Elektronická soutěž "Příroda kolem nás"

Jako každý rok, tak i letos pro přátele včelaření, rybaření, myslivosti i zahrádkaření je připravena tradiční elektronická soutěž. Organizátorem je opět Střední odborné učiliště včelařské - Včelařské vzdělávací centrum, o.p.s. Nasavrky spolu s partnery ČMMJ, z. s., ČRS, z. s., ČSV, z. s. a ČZS, z. s.

 • Soutěž je určena všem ve věku od 10 do 16 let 

• Soutěž bude probíhat od 1.3. -30. 4. 2023 

• Soutěžní otázky budou složeny z témat: včelařství, rybářství, myslivosti a zahrádkářství 

• Soutěžních otázek bude 28 

• Kritérium úspěchu je počet bodů (1 správná odpověď =1 bod) • Prvních deset výherců bude pozváno na výstavu NATURA VIVA 2023 Lysé nad Labem

Soutěž je opět vytvořena jako webový formulář technologií GoogleForms. Po vyplnění kontaktních údajů se přechází na stránky s otázkami. Před odesláním vyplněného formuláře lze stránkami listovat zpět a případně upravit odpovědi. Formulář nelze uložit, takže je ho třeba vyplnit najednou. Pozor na zavření okna prohlížeče, došlo by ke ztrátě vyplněných údajů. S nejlepšími deseti řešiteli, se stejně jako v loňském roce, setkáme po předchozím písemném vyrozumění na Výstavišti v Lysé nad Labem, kde bude probíhat NATURA VIVA 2023. První desítka nejlepších získá vstup pro sebe a jeden doprovod na výstavu zdarma, ostatní náklady si hradí sami.  

Naše stránky

Odkaz na soutěžní otázky níže

Dne 15.1. 2023, jsme zarybnili rybník Kaňka. Do naší nově otevřené vodní plochy v režimu "rybníkářství", přišlo 325kg kaprů o průměrné hmotnosti 3kg.


Dne 5.11. jsme vysadili do Jerusaléma 3000ks kapra K1Dne 25.10. bylo vysazeno na dotaci Krajského úřadu středočeského kraje 730ks pstruha potočního. Pstruzi byli vysazeni do chovné Litavky v Lesoparku. 

Dne 27.10. bylo do rybníku Pecovák nasazeno 1100 kg kaprů z dotace SÚS. 

V rámci více zarybnění SÚS, bylo dnes do Pecováku vysazeno 3200kg kapra z Rybářství Lnáře.

O víkendu 30. 9. - 2. 10. 2022 se na řece Vltavě konal již tradiční mezinárodní závod "Memoriál Theodora Kouby".

Memoriál je závodem tříčlenných družstev, kterých se letos zúčastnilo 40. Mezi nimi byli i družstva z Holandska, Belgie, Slovinska a Itálie.

Závod proběhl, jako vždy, na revíru Vltavy mezi Vyšším Brodem a Rožmberkem nad Vltavou na téměř devíti kilometrech řeky.

Za závod se chytilo celkem přes 4.200 ryb, kdy se převážně chytali pstruzi obecní, duháci, tloušti, proudníci a okouni. Největší rybou závodu byla parma o délce 75 cm, kterou chytil holandský závodník.

Po dvou dnech a třech odchytaných kolech jsme znali výsledky. Memoriál Theodora Kouby vyhrálo družstvo Vltava River, na druhém místě se umístilo družstvo Hanák Stars Team, kterého je členem Ivan Vančura a na třetím místě skončilo družstvo The Vella Electric.

Počasí nebylo úplně nejhorší, ryby braly, tak že nezbývá než konstatovat, že to byl pěkný víkend strávený s přáteli u vody.

Poděkování jistě patří organizátorům a sponzorům. Tak zase za rok.....


Z Horní Obory vysazeno do Pecováku:

Kapr - 2780kg průměr 3,3 kg

     Štika - 22kg průměr 1,5 kg

Lín - 70kg

Amur - 6kg

Bílá ryba 55kg

Výlov Dolejší obory

1765kg kapra ø 1,8kg, 120kg amura ø, 35kg štiky ø 1,2kg, 11kg línaDo Pecováku vysazeno: 1600kg kapra, 120kg amura,27kg štiky, 20kg bílá ryba+ okoun Do Václava vysazeno: 165kg kapra, 8kg štiky,11kg lína, 30kg bílá ryba + okoun. 

ROŽMBERSKÝ POHÁR 2022

V sobotu 17.9.2022 se na řece Vltavě pod Rožmberkem konal tradiční závod ROŽMBERSKÝ POHÁR, tentokrát to byl již XIII. ročník.

Lososovitých ryb ubývá a tak se vlastně tradičně chytaly hlavně bílé ryby - plotice, proudník, tloušť. Doplňovali se pstruzi potoční.

Od 6 hodin ráno do 19 večer jsme každý závodník absolvovali 3 kola vlastního závodu a 3 kola jako rozhodčí. Závodu se účastnila řada mistrů světa a Evropy, takže šlo i o prestiž. Fialová muška na nymfu i na sucho psala. Během závodu jsme používali vlasce o průměru 0,9 - 0,11 mm. I přes chladné počasí ryby celkem braly a byla to nakonec hezká sobota.

Vyhrál Roman Heimlich - člen reprezentace a mistr světa, druhé místo obsadil světoznámý Tomáš Starýchfojtů, třetí finišoval mistr světa Pavel Chyba

Umístění příbramských závodníků: Jiří Rákosník 10. Jindra Kabeláč 42.

Poděkování patří i organizátorům závodu, včele s Jájou Šramem.

Tak snad zase příští rok na Vltavě!

ZÁPADOČESKÝ POHÁR 2022

MO SOKOLOV pořádal 10. ročník AKCE ZÁPADOČESKÝ POHÁR na řece Otava 5 ve Velkých Hydčicích 28.8.2022. Závod proběhl jako říční závod jednotlivců podle platného závodního řádu pro rok 2022. Závod byl tříkolový, kde jedno kolo trvalo 1 hodinu a 15 minut. Hodnotil se každý úlovek od 15 cm

Otava 5 je P- revír 433 031. Šířka 20 - 50m., průměrná hloubka 0.5m, kamenité dno, výskyt ryb - lipan, pstruh obecný, proudník, tloušť, pstruh duhový.

Otava je naše nejkrásnější pstruhová řeka. Bohužel je plná Morčáků - rybožravých kachen. Spolu s malým zájmem uživatele revíru je to hlavní důvod mizení ryb. Chytit 4 ryby na kolo znamenalo výjimečně dobrý výkon. Lipani se chytali pouze náhodně.

Za MO ČRS Příbram se zúčastnili Jindřich Kabeláč a Jiří Rákosník. Ve výsledcích obsadili místa ve čtvrté desítce.

Dne 2.10. se konaly dětské rybářské závody na Hořejší oboře

  • Dne 28.9. bylo do revíru “Václav” vysazeno 160 kg kapra o průměrné hmotnosti 2,2kg. 

Ve středu (3. 8.) byl na Loužku zahájen rybářský tábor MO Příbram, kterého se účastní 49 dětí a 9 vedoucích.

ME MUŽŮ V MUŠKAŘENÍ

Ve dnech 4.-10.7.2022 se konalo historicky první Mistrovství světa žen v muškaření v Norsku. Souběžně s tímto šampionátem probíhalo v této rybářské disciplíně i 26. Mistrovství Evropy mužů.
Obě mistrovství probíhala v okolí městečka Koppang, vzdáleného cca 200 km severně od Osla. Tato oblast je obklopena nádhernou přírodou s krásnými řekami, které jsou plné přírodních ryb a není problém si zde ulovit i trofejní lipany.
Závody probíhaly v pěti kolech na řekách Atna, dva sektory byly vytýčeny na řece Glomma, dále na řece Mistra a na jezeře Storsjøenlake.
Šampionátu se jako jeden z členů reprezentace zúčastnil i Příbramský závodník a rybář Ivan Vančura, který patří již dlouhá léta k oporám reprezentace.
Mistrovství Evropy se zúčastnilo více než 80 závodníků z 16 týmů.
Chytaly a hodnotili se lipani, pstruzi, siveni a síhové. Ostatní ryby nebyly hodnocené.
Celé mistrovství ovlivnilo rozmarné počasí, kdy se všechny toky po vydatných deštích rozvodnily. Chtělo to proto i trochu toho štěstí na místo, kde by se dalo zabrodit do řeky a najít si ryby.
Na prvním místě skončili závodníci Francie, na druhém Španělé a bronzovou příčku brali závodníci Finska. Český tým skončil na celkovém 7. místě. V jednotlivcích se Ivan Vančura umístil na 28. místě.
I přes to, že se nám nepodařilo dosáhnout na jednu z medailí, dík patří všem závodníkům z reprezentačního týmu za skvělou reprezentaci, týmového ducha a za to, že nechali při závodu na trati vše.

Hlavní poděkování patří také těm, kdo nás podporují - Českému rybářskému svazu, z.s. za dlouhodobou finanční podporu a možnost zúčastnit se šampionátu, firmě Hanák Competition za materiální podporu a v neposlední řadě firmám Řeznictví Uzenářství Martin Růzha a Rodinné řeznictví Aleš Divácký, jež nás vybavili svými opravdu lahodnými produkty a významně nám usnadnili stravování během přípravného týdne.

Dne 11.5. jsme do naší pstruhové Litavky vysadili 50kg pstruhů duhových o průměrné váze 0,5kg.

Vysazování pstruhů potočních a plůdku do litavky 13.4 

Prořezávání "pecováku" a úklid větví

 Informace k zamezení šíření onemocnění račího moru 

Video z rybolovné techniky ke stažení ZDE

Úklid Horní a Dolní Obory 3.4. 2022

Čištění Vysokopeckého rybníka ze dne 26.3. 2022

Fotogalerie

Jarní úklid na rybníku "Václav" ve Lhotě. 

Závody v RT v Příbrami 

Dne 6.3. jsme ve sportovní hale města Příbram uspořádali závody v RT (skish a aremberg) přihlášeno bylo víc jak 50 dětí, nakonec bylo zapsáno ve startovní listině 40 dětí z Příbrami, Rožmitálu pod Třemšínem, Sedlčan, Mladé Boleslavi a Hořovic. Samostatná soutěž (skish) probíhala na šest a arenberg na tři terče. Děti byly rozděleny do šesti kategorií - mladší žáci a žákyně, starší žáci a žákyně, začátečníci a junioři. Rozdáno bylo šest sad pohárů pro první tři z každé kategoie. Ceny do závodu pro všechny děti věnoval Infinity Baits Petr Pudil .Poděkování patří všem vedoucím, že si udělali čas a obětovali neděli, stálo to za to. Děti bojovaly velmi statečně. Ceny předal starosta Příbrami Jan Konvalinka a předseda ČRS MO Příbram Jaroslav Hadrava. 


Dodatek č. 1. k popisům MP revírů a VP platný od 1. 1. 2022 (viz. odkaz níže)

Otevírací doba

PO, ÚT, ČT- 8:00-13:30 

ST- 13:30-18:00 

Pátek je možno po telefonické domluvě. 

 Platit můžete i kartou. 

oprávnění k odlovu na vodních plochách v režimu rybníkářství,  můžete stahovat na webu středočeského rybářského svazu. 

Dar do spolku 

Stejně jako minulý rok, tak i dnes příbramští rybáři darovali kapry Jana Puklová Havelková do spolku Radost příbramáčkům z.s. Děvčata připravují štědrovečerní večeři pro lidi bez domova, staré, opuštěné spoluobčany a nezapomínají na samoživitelky. Doufejme, že bude všem chutnat. 

PRO INFORMACI ČLENŮM ČRS MO PŘÍBRAM O NÁBOROVÉ AKCI JEDNOHO Z ČLENŮ ČRS MO BOHUTÍN-------------------------------------------------------------------------TOHLE JSOU SLOVA PŘEDSEDY ČRS MO BOHUTÍN, která zveřejnil nedávno na FB: od vzniku organizace Rybáři MO Bohutín se odvedl obrovský kus práce a jsem velice rád a vděčný, že mám kolem sebe lidi, kteří to dělají srdcem nedělají nic pro peníze A TOHLE JE REALITA:   O NÁBOROVÉ AKCI JEDNOHO Z ČLENŮ ČRS MO BOHUTÍN------------  - Lživé informace šíří ve firmě Kovohutě a.s. jednotlivec (jméno dotyčného známe, ale záměrně neuvádíme) typu:- MO Příbram dluží ,,pražákům,, obrovské peníze, tak jim ,,pražáci,, zabavují revíry. Už jim vzali Drásov a teď jim museli kvůli velkému dluhu sebrat i Pecovák a Příbram už má jen Horní a Dolní Oboru- všechno vede Doležal a Doležalová a celý výbor v čele s Hadravou si hrabou do vlastní kapsy a tunelují organizaci- Poláček za 4 piva podepíše cokoliv- kde jsou potřeba 3 podpisy, tak si to podepisují sami- A proto je na všechny jmenované podáno trestní oznámení.- Na otázku kdo trestní oznámení podal, dotyčný nedokáže odpovědět. Takto probíhá nábor v Kovohutích průběžně od srpna 2020. Všechny tyto skutečnosti jsou lži a rádi všem členům na dotazy rádi odpovíme.

Jaroslav Hadrava - předseda 

Marek Cihelka - jednatel 

Petr Poláček - místopředseda 

V Příbrami 3.1.2021.

Všem členům ČRS MO PŘÍBRAM

rádi bychom vám touto cestou poskytli opět několik informací a vysvětlení stávajícího stavu, abyste byli informováni:

- ČRS MO Příbram jako organizace má nyní přes 1200 členů a v žádném případě nehodlá ukončit svoji činnost a pokud to někdo tuto lživou informaci rozšiřuje budou následovat právní kroky a podstoupení takovýchto lží orgánům činným v trestním řízení,

- Povolenky ÚSM Praha, které jste zvyklí v kanceláři kupovat, můžete tak činit i pro rok 2021

- Rybník Pecovák je stále v pronájmu ČRS MO PŘÍBRAM z.s., nic jsme neprodali, ani jsme nemohli, protože rybník máme ,,pouze,, v pronájmu(i po dobu rekonstrukce), takže smlouva trvá nadále.

Po skončení rekonstrukce, které má trvat 18měsíců, bude opět zarybněn dle zarybňovacího plánu ČRS SÚS z.s.

- konání mimořádné členské schůze se bohužel nepodařilo uskutečnit z důvodu vládních opatření spojených s covidem,

- dne 28.7.2020 se podařilo dohodnout a smlouvu o pronájmu bytových prostor s pí.Kristinou Jurdákovou podepsat

- podařilo se nám získat nový sportovní revír od obce Lhota u Příbramě, je to známý rybník Václav(411 982), veškeré informace najdete v popisu revíru(III. díl povolenky) využívat ho můžete od 1.1. 2021

- na získání dalších nových revírů i nadále intenzivně pracujeme

- na poslední členské schůzi jsme slíbili zeštíhlení výboru. I na tomto bodu jsme zapracovali a k dnešnímu dni byl zeštíhlen na 11 členů z původních 15-ti,

- v areálu byly vyměněny zámky ve společných prostorách, tím byl zamezen nekontrolovaný pohyb po areálu,

- byly nainstalován velmi kvalitní kamerový systém členem MO za cenu materiálu

- prostory v suterénu RD, které byly v hodně špatném stavu, byly vyklizeny a byly opraveny omítky a vymalováno,

- z jedné místnosti vznikla krásná klubovna pro děti a jejich kroužek, které si ho zaslouží, která může sloužit i Vám, pokud budete chtít, další prostory jsou určeny pro lovící četu, a techniku

- všemi uvedenými kroky a opatřeními se podařilo ušetřit přes 100.000,-Kč i přes to že jsme museli investovat do areálu nemalé prostředky,

- Kancelář - kancelář je tu pro Vás, nejen pro výdej povolenek ale i pro jakékoliv vaše dotazy a připomínky. Nesmíme opomenout ani velice dobrou dostupnost. Což v

jiných organizacích není úplně samozřejmostí. I když jak jistě všichni víte a spousta z vás již využila, kancelář je otevřená i mimo úřední hodiny po telefonické dohodě. Součástí výdeje povolenek v roce 2021 je možnost platit kartou -reagovali jsme tak na vaše požadavky na bezhotovostní platbu.

- Rybník Pecovák - (411 060) dne 14.11. 2020 proběhl výlov, bohužel bez přítomnosti veřejnosti. I kdyby nebyl nouzový stav, tak by to možné nebylo, v této době již byla celá hráz v režimu staveniště a vstup na staveniště je bohužel zakázán, výlov provedla zcela profesionálně ČRS MO Rožmitál pod Třemšínem, naše organizace měla za úkol technické zabezpečení. Výlov proběhl zcela bez problémů, o tom svědčí poděkování předsedy ČRS SÚS Dušana Hýbnera všem kdo se na výlovu podílel.

OPAKOVÁNÍ JE MATKA MOUDROSTI

- Povolenky - pokud budete mít zakoupenou územní povolenku ÚSMP (krajskou) můžete chytat na vodách ÚSMP, ta však neplatí na žádnou vodu SÚS, Příbram, Rožmitál pod Třemšínem, Březnice, Kozárovice, Hořovice, Jince a jejich okolí, tady všude jsou revíry, kde můžete lovit na územní (krajskou) povolenku, to samozřejmě není problém rybářů, kteří si kupují celosvazovou povolenku.

- Revíry - rybník Václav(411 982) Lhota u Příbramě, Stržený (411 984) Milín, Drozďák (411 060) Vysoká Pec, Kamýk (411 503), Nový (411 061) Jince, Mastník1(411 062), Jelito (411 994), Skalice 3 (411 083), Sklalice 4 (411 084), Sázka (411 136)Březnice, Kozárovické nádrže (411 108), Červený potok 3(Záskalská nádrž 411 014) Litavka 2 (411 059), není to málo revírů, kam můžete s územní (krajskou) povolenkou ve středočeském kraji.

V Příbrami 1.1. 2021

Marek Cihelka - jednatel

Jaroslav Hadrava - předseda

Petr Poláček - místopředseda


Z důvodu ochrany majetku ČRS, z.s., MO Příbram byly v areálu nainstalovány bezpečnostní kamery a prostor je monitorován.

Od 28.09.2020 se chystá vypouštění Vysokopeckého rybníka v Bohutíně z důvodu následné rekonstrukce hráze. Celou situaci výrazně komplikuje skutečnost, že v nádrži a přilehlých partiích Litavky již dlouhodobě registrujeme populaci nepůvodního invazního druhu raka - raka pruhovaného. V daném případě se jedná navíc o populaci prokazatelně nakaženou onemocněním, smrtelným pro naše původní druhy raků - tzv. račím morem. V roce 2011 díky tomu již vyhynula početná populace raka říčního v místním lesoparku.

Protože bývá zvykem, že pokud se při vypouštění nádrže objeví raci, jsou veřejností často živelně zachraňováni a roznášeni po širokém okolí, je třeba na tomto místě důrazně upozornit na skutečnost, že v případě Vysokopeckého rybníka by to znamenalo zavlečení račího moru na všechny lokality, kam by k přenosu došlo a s tím spojenou katastrofu pro původní druhy raků, které se v okolních tocích stále vyskytují (račí mor je pro ně v podstatě 100 % letální). Stejně, jako se samotnými raky, lze račí mor na jiné lokality zavléci i např. na holinkách či rybářském vybavení či s rybami a jinými vodními živočichy.

Z tohoto důvodu je třeba důsledně dodržovat zákaz vstupu do prostoru nádrže při jejím vypouštění i po celou dobu stavby a zákaz přenosu jakýchkoliv vodních živočichů z Vysokopeckého rybníka na jiné lokality. Celá situace je pod kontrolou odborného biologického dozoru stavby, který zajistí např. záchranu populace místní populace zvláště chráněné škeble rybničné (odlov a přenos na lokality, kde se račí mor již stejně vyskytuje).

Rádi bychom touto cestou požádali sportovní rybáře jak o dodržování potřebných opatření tak pokud možno o součinnost ve formě šíření této důležité informace ve svém okolí.

Mgr. David Fischer

biologický dozor stavby